Купити квартиру в новобудові без ризику!
Незалежно від спадів і підйомів на ринку нерухомості, придбання житла було і є одним з найбільш надійних і економічно виправданих варіантів вкладення грошей для приватної особи. І в той же час це найбільш ризикована операція, що перетворює покупку в подобу лотереї. Спробуємо розібратися, з якими ризиками може зіткнутися покупець, який бажає придбати квартиру в Хмельницькому в новобудові.
Ризик № 1 - зв'язатися з недобросовісним забудовником і залишитися без грошей і житла. Якщо об'єкт вашого пошуку - квартира від забудовника, то і почати варто з вибору та оцінки будівельної компанії Хмельницького. Перш, ніж нести забудовнику свої кровні, варто витратити час на вивчення фінансового стану його справ та на збір фактів про зведені ним об'єкти і дотримання термінів їх здачі.
Ретельно перевіряємо, чи немає у забудовника проблем із владою, екологічними, природоохоронними та правоохоронними організаціями, і, зокрема, порушень земельного законодавства. Такою інформацією завжди розташовують агентства нерухомості і, звичайно, інтернет. Безцінне джерело інформації про якість новобудови і сумлінності забудовника - мешканці вже заселених будинків.
Особливу увагу потрібно при перевірці правовстановлюючих документів, що підтверджують повноваження забудовника на будівництво об'єкта та реалізацію квартир в новобудові. Пакет документів правильного забудовника обов'язково містить зареєстрований акт власності або оренди на землю, дозвіл на будівництво, договір з генпідрядником. Проектна декларація, що містить інформацію про забудовника та проект будівництва, публікується у ЗМІ за два тижні до укладення забудовником першого контракту на пайову участь.
Ризик № 2 підстерігає того, хто розраховує: "Ось куплю квартиру в новобудові на стадії котловану і заощаджу купу грошей". У наш нестабільний час за період будівництва ситуація і ціни на ринку нерухомості можуть змінитися кілька разів. Різниця цін між нульовим і завершальним циклами, звичайно, відчутна, але поки існує ризик недобудови, варто купувати квартиру, коли вже зведено стіни і прокладені комунікації.
Далі укладаємо договір пайової участі у будівництві будинку з компанією-забудовником. Правильно складений договір повинен мінімізувати кілька ризиків відразу і містити строки передачі квартири покупцеві, ціну, порядок оплати, гарантійний термін. Щоб захистити себе від ризику № 3 - затягування здачі об'єкта і вступу покупця у права власності - потрібно обов'язково обумовити в договорі відповідальність забудовника за невчасну здачу новобудови в експлуатацію. Термін передачі квартири покупцеві - два місяці з дня прийому держкомісією.
Договір дозволяє максимально убезпечити покупця від ризику № 4 - ризику подвійних продажів. Квартири в новобудовах за визначенням вважаються юридично чистими, але так як ймовірність продажу однієї квартири двом покупцям все ж таки існує, то слід оформити у БТІ майнові права на квартиру, як об'єкт незавершеного будівництва.
Ризик № 5 - здача новобудови з недоробками. Заздалегідь підстрахувати себе від такого неможливо, але якщо при передачі квартири перерахувати їх в акті прийому-здачі, то забудовник зобов'язаний усунути дефекти за свій рахунок і у встановлені терміни.
Ніяке будівництво не гарантоване від непередбачених ризиків на якому етапі, від фундаменту, до оформлення права власності. Тому краще, що інвестор може зробити - визначити серед безлічі компаній забудовника з репутацією надійного партнера і тим самим скоротити число можливих ризиків.