Замовлення проекту. За що платимо?
Реалізація будь-якого будівельного проекту, будь то приватна забудова або капітальне будівництво, вимагає значних фінансових і людських ресурсів, грамотної організації і контролю всього процесу будівництва. Сумлінна проектна організація, залучена до інвестиційного проекту на ранніх стадіях, допоможе визначити економічно доцільне рішення, виробити стратегію здійснення проекту, закласти якість робіт на всіх етапах зведення об'єкта ще на етапі технологічного проектування та підготувати дані для архітектурного, інженерно-технічного та будівельного проектування. Архітектурно-будівельне проектування. На цьому етапі проводяться передпроектні дослідження, розробляється технічне завдання, визначаються концепція споруди, попереднє архітектурно- планувальні та стильові рішення, складається детальний план ділянки з об'єктами інфраструктури та під'їзними шляхами, створюється комп'ютерна модель будівлі, формується пакет документів для погодження в інстанціях. Будівельна частина проекту передбачає остаточне затвердження обраного ескізу й опрацювання схем розташування інженерних комунікацій.
На стадії робочого проекту складається проектна документація, створюються креслення металоконструкцій, опалення та вентиляції, водопостачання і каналізації, електропостачання, пояснювальна записка по застосовуваних будматеріалів і технологій, плани перекриттів, схеми конструктивних вузлів, розрахунки техніко-економічних показників та інструкції для монтажу.
Вартість проектних робіт в середньому складає від 3 до 15% від загальної суми будівельно- монтажних робіт. Прийнята кількість ескізів, пропонованих замовникові проектантом, як правило, обмежується трьома варіантами. Якщо потрібно більше варіантів, це обумовлюється в договорі і додається 10% від вартості проекту за кожний додатковий ескіз. Розробка проектної документації в середньому обійдеться замовнику, в залежності від проекту, в 15.у.е. за квадратний метр. Зазвичай в цю суму включається узгодження в інстанціях та експертиза проектної документації, отримання технічних умов, отримання дозволу на будівельно-монтажні роботи і введення об'єкта в експлуатацію.
Технічний нагляд за будівництвом, контроль якості робіт та дотримання технологій, а також рекомендації щодо будматеріалів і устаткування (де купити, як вибирати, як використовувати) теж коштують грошей. Обійдуться такі заходи мінімум в 10 у.о. за 1 кв.м. за плановий нагляд раз на пару днів, і до 50-150 у.о. за робочий день залежно від часу, проведеного на об'єкті представником проектно-будівельної організації.
Послуги проектної організації, звичайно, недешеві, але беручи до уваги, скільки часу вони економлять замовнику проекту і, враховуючи складність і тривалість процедур узгодження проектної документації, отримання експертних висновків і всіляких дозволів, краще довірити цю роботу підготовленим фахівцям.