Порядність між забудовником та інвестором актуальна завжди.
Будівельна галузь України. За статисткою, почала відновлюватись. Проте в житловому будівництві є ряд проблем. на цю тему розмовляємо із ген директором ТОВ Будівельний Альянс Груп Іваном Крутилком.
- Іване Лукичу, Ви є членом ради директорів конфедерації будівельників України, її представником у Хмельницькій області. Які її завдання?
- У конфедерацію будівельників України (КБУ) увійшли три найбільші профільні громадські організації – Будівельна палата, Асоціація будівельників України та Асоціація виробників будівельних матеріалів. Президентом обраний Лев Пархаладзе, який змінив нині покійного Володимира Поляченка, народного депутата України та Героя України. Завдання Конфедерації – об’єднати ресурси, знання, інтелект з метою формування системи цивілізованих відносин між будівельниками і суспільство, між будівельниками та владою.
- На законотворчому поприщі у Конфедерації є добутки?
- КБУ постійно підтримує законотворчі ініціативи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Наші ідеї та пропозиції взяті до уваги при прийнятті Закону Про містобудівну діяльність, змін до закону, що регулює дозвільну документацію та ін. Конфедерація має намір спільно з Міністерством запропонувати парламенту ухвалити закон спільно з громадськістю, що завадить виникненню в Україні недобросовісних будівельних компаній, які не виконують свої зобов’язання перед інвесторами. У законопроекті повинно бути передбачено: якщо забудовник не виконує свої зобов’язання перед інвесторами протягом певного терміну, права на цей об’єкт повинні переходити до держави.
У КБУ переконані, що інвестори, а особливо, коли йдеться про приватних осіб, мають знати назви несумлінних компаній. Тож найближчим часом буде оприлюднено рейтинг вітчизняних будівельних організацій. Професійну діяльність забудовника експерти оцінюватимуть за низкою критеріїв. До уваги братимуть, зокрема, затримку здачі об’єкта (незавершені будови впродовж двох-п’яти років), чи ведеться будівництво згідно з дозволом, чи порушувала компанія будівельні норми, чи причетна до фінансових махінацій…Поки йдуть дискусії, які списки варто оприлюднювати: «чорні» чи «білі». У «чорному» - критичні компанії, які конфедерація не рекомендуватиме у жодному разі, у «білому» - забудовники з бездоганною репутацією.
Запропоновано передбачити в законопроекті попередню реєстрацію квартир, щоб їх неможливо було кілька разів продати. Хочемо ввести обов’язкове страхування, яке проводилося б перед покупкою житла. Страхова компанія повинна виступати регулятором недобудованих об’єктів.
- Зважаючи на гучні скандали в різних містах України, «кинутих» інвесторів досить багато. Недобросовісних забудовників, очевидно, також?
- Цей список буде стовідсотково об’єктивним. Оцінку компаніям даватиме спеціальна рейтингова структура. Наскільки мені відомо, «чорний» список вже налічує більше сорока компаній. Проте це не означає, що такого клейма не можна буде позбутися. «Чорний» забудовник може «відбілити» свою репутацію, продемонструвавши стабільну роботу впродовж року.
- Незавершене будівництв з постраждалими інвесторами і в нашому місті. Як забудовник з великим стажем і гарною репутацією, а також віце-президент Асоціації «Регіональне будівництво Хмельниччини», що б Ви порадили інвесторам?
- Дуже серйозно поставитись до вибору будівельної компанії. Обов’язково поцікавитися її історією, дізнатися про збудовані об’єкти, чи має вона відповідну матеріальну базу, фахівців, ліцензії на виконання робіт. А також чи не займалися нею правоохоронні органи і чи не є вона банкрутом. А тим, хто вже вскочив у будівельну халепу, не зволікаючи, раджу звертатися в правоохоронні органи, які зобов’язані стати на захист громадян.
- На Вашу думку, Іване Лукичу, що головне у стосунках між забудовником та інвестором?
- Питання порядності завжди актуальне. А тому я за прозорість у стосунках між замовником і виконавцем. Я, як керівник будівельної організації з 12-річною історією, хотів би, щоб наші клієнти надалі були стовідсотково впевнені в порядності та відповідальності нашої будівельної організації.
Розмовляла Вікторія Стандрійчук.